Kaip suformuoti tvarią spintos kapsulę?
- Tekstas Grėta Kišonienė
- Iliustracijos autorius Agnė Rita Kučinskaitė
- Data 13 Geg 2021
Dar visai neseniai buvo tikima, kad stilingos moters spinta turėtų būti didelė, pilna ir nuolat atnaujinama. Neturi kuo apsirengti? Įsigyk dar vieną drabužį, po to dar vieną ir dar vieną! Turbūt nesu vienintelė, kuriai tokia filosofija visiškai netinka. Sąmoningėjant mados vartojimui (ir vartotojui), itin aktuali tapo spintos kapsulės. Kapsulinis garderobas verčia mus gerai apgalvoti, kokius drabužius iš tiesų nešiojame ir ar mums tikrai kiekvieno iš jų reikia savo spintoje. Tik kaip jį sukurti Lietuvos klimate? Ir ar įmanoma vilkint ribotą drabužių skaičių neatrodyti nuobodžiai? Patarimais dalijasi mados profesionalės Agnė Gilytė, Eglė Žiemytė ir Ina Trofimova.
A. Gilytė: Atidarius spintą turėtų aplankyti lengvumo pojūtis
Ilgai stiliste dirbusi Agnė Gilytė šiuo metu kuria savo mados prekių ženklą „CAPSULE by Agnė Gilytė“, paremtą spintos kapsulės idėja. Pasak jos, tai pakeitė prieš tai minimalizmo principais kurtą spintą: „Jei anksčiau ieškodavau maksimaliai universalių drabužių įvairių prekių ženklų parduotuvėse ir neapsikraudavau jais, bet investuodavau į kokybę, tai dabar mano spinta pilna savo kurtų pavyzdžių. Apsipirkimo tema nebėra aktuali. Ir ačiū Dievui“, – juokiasi ji. Visgi prireikus atnaujinti garderobą, Agnė daiktams kelia labai didelius reikalavimus. Stilistė sako, kad pagrindinis kriterijus įsigyjant naują daiktą – šis turi tarnauti jai, o ne atvirkščiai. Taigi drabužis negali būti sudėtingai prižiūrimas, jis privalo būti universalus – tikti įvairiose situacijose. Be jokios abejonės, daiktas turi derėti ir prie kitų spintoje kabančių, tai – spintos kapsulės esmė. O ką daryti, jei spintoje įsivyravęs toks chaosas, kad norisi ją sutvarkyti iš pagrindų?
„Pirmiausia prašau nedaryti tokios klaidos: negalvokite, kad atsikratysite visų savo turimų drabužių, juos pakeisite kokiais penkiais ir tapsite kapsuliste. Taip nėra, – aiškina ji. – Spintos kapsulė yra bazinių drabužių rinkinys, iš kurio galima sukurti daugybę skirtingų derinių. Viršutinių drabužių (marškiniai, marškinėliai, megztiniai, palaidinės, švarkai) visuomet yra daugiau nei apačių (sijonų, kelnių ir džinsų). Pradėčiau nuo džinsų patikros ir spręsčiau, kuriuos pasilikti, pavyzdžiui, vienus šviesius ir vienus tamsius. Tuomet marškiniai – jų reikia išties gerų, tad jei turimi glamžosi, nusidėvėję arba šiaip nelabai tinka, baltus įrašome į pirkinių sąrašą. Taip peržiūrėjus visų grupių drabužius, paaiškėja, ką paliekate ir ką metate. Jei liko puikiai sukirptas švarkas, džinsai ir keletas sijonų, tuomet aišku, kuo reikia papildyti spintą: marškiniais, marškinėliais, palaidinėmis. O tada jau galima galvoti apie detales – batus, rankines.“
Į tendencijas reikėtų žiūrėti kūrybiškai: „Tikrai neverta pirmos naujo sezono algos paaukoti labai madingiems daiktams, nes vis tiek pusės jų greičiausiai nenešiosi. Dažnai moterys tendencijas suvokia pernelyg tiesmukai, o tada tampa sunku jas pritaikyti prie savo garderobo. Geriau siūlyčiau iš tendencijų pasiskolinti detalę, spalvą, siluetą ir naudoti papildant savo spintos kapsulę.“
2014-aisiais išleistoje knygoje „Spintologija“ A. Gilytė skaitytojoms patarė atskirti daiktus pagal sezoną, tačiau sako laikui bėgant supratusi, jog sezoniškumas nėra labai svarbus, jei neseki tendencijų. „Balti marškinėliai vasarą tinka prie džinsų, o rudenį gali būti ir po švarku, megztiniu, lietpalčiu ir sijonu. Klasikinius marškinius vasarą paplūdimyje galima užsimesti ant maudymosi kostiumėlio, o kai reikia, užsisagstyti, atsiraityti rankoves ir susikišti į šortus. Žiemą ant viršaus galima užsivilkti megztinį ar švarką, apsimauti džinsus. Aišku, ne viską iš žieminio garderobo pritaikysi vasarą (juk nesirengsi labai šilto vilnonio megztinio) ir ne viską iš vasarinio norėsi vilkėti žiemą. Bet manau, kad 80% spintos kapsulės turinio tinka nešioti visus metus“, – sako ji.
A. Gilytė pataria, kad spinta neturėtų atrodyti kaip daiktų prikištos parduotuvės lentynos. Ją atidarius turėtų aplankyti jausmas, lyg įėjus į naują butiką, kur galima laisvai kvėpuoti ir visi drabužiai yra aiškiai matomi. Pati spintos kapsulės profesionalė sako šiuo metu spintoje turinti maždaug dvidešimt daiktų – visko tik tiek, kiek reikia.
E. Žiemytė: Spintos kapsulė turi atspindėti žmogaus gyvenimo būdą ir charakterį
Dizainerė Eglė Žiemytė sako mananti, kad spintos kapsulė natūraliai formuojasi žmogui bręstant. Pasak jos, daugelis moterų jaunystėje ieško savęs, o jų spintose vyrauja chaosas. Bėgant metams, išmokstama atsirinkti tinkamus drabužius. „Nešioju labai paprasto silueto drabužius. Sakyčiau, stiliaus prasme esu beveik kaip Steve’as Jobsas – galėčiau spintą užpildyti tokiais pačiais džinsais ir tokiomis pat palaidinėmis. Tai būtų mano siekiamybė. Nenoriu išsiskirti ar būti labai madinga. Mano stilius yra minimalistinis. Galbūt dėl to, kad dirbu dizainere?“
E. Žiemytės įvaizdžio pagrindą sudaro džinsai, trikotažinės juodos ir baltos vyriško tipo palaidinės ilgomis rankovėmis, vyriško tipo švarkai, dideli megztiniai ir marškiniai. Šiemet ji sako galinti į spintos kapsulę įtraukti ir liemenę, kuri, beje, yra vienas madingiausių sezono drabužių. Tačiau dizainerė to nesureikšmina. Pasak jos, formuojant spintos kapsulę verta atsižvelgti ne tiek į tendencijas, kiek į bendrą nuotaiką. „Man patinka, kai žmonės turi individualų stilių, tada įvaizdis iš karto atspindi charakterį. Belieka pridėti madingą razinką, ir gaunamas geras bendras rezultatas. Kitaip nei tada, kai gyveni pagal tendencijas, toks stilius man atrodo nuobodus.“
Ar egzistuoja stebuklinga formulė, kaip sukurti tobulą spintos kapsulę? „Tai žmogaus dažniausiai nešiojami drabužiai, atspindintys jo gyvenimo būdą ir charakterį, taigi labai individualu“, – sako dizainerė. Tačiau pradėti galima nuo spintos tvarkymo. „Savo praktikoje pastebiu, kad mes labai apsikrauname. Jei mėgstame nešioti kelnes, tai jų turime galybę, jei marškinėlius – tai ir jų per daug. Neišmetame morališkai pasenusių daiktų, ir jie užkemša mūsų spintas. Pati turiu šią problemą, esu kaupikė. Be to, saugau drabužius savo dukroms. Vis dėlto stengiuosi bent kartą per metus susitvarkyti spintą. Tai vyksta labai paprastai: tiesiog imu kiekvieną daiktą ir sprendžiu, ar nešiosiu, ar ne. Jei jo ilgai nenešiojau, greičiausiai jau neapsivilksiu. Tokių daiktų yra labai daug. Apskritai vilkiu labai nedidelę dalį savo spintoje kabančių drabužių.“
I.Trofimova: Reikėtų turėti ir stilingų namų drabužių kapsulę
Butiko „The Place“ ir mados prekių ženklo „Flow Clothing“ bendrasavininkė Ina Trofimova žino ne vieną gudrybę, kaip protingai komplektuoti garderobą. „Jei spintos kapsulė tinkamai surinkta, galima sutaupyti marias laiko ir finansų. Be to, lengviau palaikyti tvarką ne tik ten, bet ir galvoje“, – sako ji.
Pačios dizainerės spintos kapsulę sudaro baziniai drabužiai, kurie pasiūti iš geros kokybės audinių, puikaus sukirpimo, bet negausūs detalių. Motyvas labai paprastas: tokie drabužiai lengvai sluoksniuojami, nepasensta, būna aktualūs ne vieną sezoną. Dažniausiai tai – žemės atspalvių modeliai. Pašnekovė prisipažįsta esanti švarkų fanė, tad jos kapsulėje visuomet galima rasti keletą.
Pasak Inos, sezoninių tendencijų būna tiek daug, kad neverta jų vaikytis. Geriau iš visos gausos išsirinkti 2–3 elementus, kuriuos bus lengva priderinti prie garderobo. Tai gali būti madinga spalva ar aksesuaras.
Viena ilgalaikė tendencija, kuri ją ypač džiugina, yra stilingi laisvalaikio drabužiai. Šių metų aktualijos taip išplėtė namų drabužių sampratą, kad atsirado poreikis turėti drabužių kapsulę. „Namų drabužiai suteikia nepaprasto jaukumo ir, manau, išlaisvina moterį. Į spintos kapsulę nereikia žiūrėti tik kaip į naminius drabužius – tarp jų yra ir skirtų savaitgaliui, laisvalaikiui, susitikimams su draugais. Ta kapsulė neturi būti labai didelė, bet teikianti begalę derinimo galimybių. Joje būtinai turėtų būti vienas stilingas sportinis kostiumėlis, vienerios kelnės su guma, platėjančios sportinės kelnės, keli oversize stiliaus džemperiai, vyriški marškiniai, didesni marškinėliai. Visa tai galima puikiai derinti ir iš kokių 10 drabužių gauti 30 derinių“, – vardija ji.
Kapsulės formavimas neįmanomas be spintos revizijos. Nuo ko pradėti? „Nuo įsiklausymo į save, – sako ji. – Prieš pradedant tvarkyti spintą, svarbu pagalvoti apie savo gyvenimo stilių: esamą ir būsimą. Kokioje srityje dirbi? Kokioje aplinkoje būni? Kai pradedi geriau pažinti save ir nuoširdžiai sau atsakai, kas tau tinka ir su kokius drabužius vilkėdamas geriausiai jautiesi, imi pirkti tik tokius, kurie atliepia tavo asmenybę. Tuomet tavo spinta natūraliai išsivalo. Keisčiausia, kad ir turimi drabužiai tada nebeatsibosta.“
Ina pataria naujus daiktus rinktis itin atsakingai: „Atnaujinant spintą, verta paieškoti daiktų, kurie bus aktualūs ilgai, taip pat svarbu kokybė. Viskas prasideda nuo audinio, nes būtent nuo jo priklausys, ar galėsite drabužį vilkėti 5–6 sezonus. Jei renkatės švarką, klasikines kelnes, stenkitės, kad audinys būtų minimaliai glamžus, nekibus, nesipilinguotų. Tuomet juo džiaugsitės ilgai. Ir, žinoma, kirpimas. Drabužis turėtų nepriekaištingai gulti prie Jūsų kūno. Jei nusipirksite stilingą, bet nedėvėsite, nes su juo blogai jausitės, pagalvokite, kam Jums toks daiktas?“
Norinčiosioms savo garderobą papildyti tik tuo, kuo reikia, stilinga moteris pataria: „Žinau formulę, kurią taikau tiek sau, tiek mūsų klientėms. Kai klientė turi bent menkiausią abejonę dėl perkamo drabužio, visada skatinu ją sugalvoti penkis derinius iš jau turimų drabužių ir šio naujojo. Jei nesugalvoji ir pradedi svarstyti, kad norint sukurti tobulą derinį su šiuo drabužiu, tau prireiks naujų džinsų, galbūt sijono ar kokio kito aksesuaro, greičiausiai tas drabužis nedera su tavo garderobu ir galiausiai nebus dėvimas. Tam, kad viskas spintoje derėtų, reikėtų pirkti tokius drabužius, kurie papildo vieni kitus.“
Mados profesionalių patarimai tobulai spintos kapsulei suformuoti
– Spintos kapsulė yra jos savininkės atspindys, tad tam, kad ją suformuotumėte, turite atsakyti sau į klausimus: Kas aš? Koks mano gyvenimo būdas? Kaip noriu atrodyti?
– Pradėkite nuo spintos revizijos. Kuo mažiau ten kabo nenešiojamų drabužių, tuo mažesnė tikimybė, kad ryte neturėsite kuo apsirengti.
– Apsipirkti eikite tiksliai žinodama, ko trūksta Jūsų spintos kapsulėje.
– Investuokite į kokybiškus, detalėmis neperkrautus drabužius. Jie turėtų puikiai tikti ir būti lengvai prižiūrimi.
– Prieš pirkdama drabužį pagalvokite, ar jis dera su kitais, kabančiais Jūsų spintoje, ar yra universalus.
– Į drabužių derinimą žiūrėkite kūrybiškai. Jei pabosta turima kapsulė, papildykite ją aksesuarais.
– Jei norite įsigyti madingą daiktą, išsirinkite Jums artimą tendenciją ir pritaikykite jos detalę prie savo stiliaus.
– Neišmeskite nenešiojamų drabužių, suteikite jiems antro gyvenimo šansą. Tvarkingus, nesudėvėtus galite dovanoti, atiduoti labdaros organizacijai arba parduoti internetinėje naudotų drabužių ir aksesuarų prekybos platformoje. Smagi idėja – drabužių mainų vakarėlis draugų rate (įgyvendinkite ją pasibaigus karantinui!).
- Tekstas Grėta Kišonienė