Šioje Svetainėje yra naudojami slapukai, kurie padeda paspartinti naršymą ir užtikrinti individualesnį Svetainės funkcionavimą. Naršydami toliau Jūs sutinkate su mūsų Slapukų politika. Daugiau informacijos apie slapukų naudojimą, jų užblokavimą ar pašalinimą rasite Privatumo politikoje.

Sutinku
Menu
Pasirinkite kalba

Moderni astrologija, arba kodėl neverta skaityti horoskopų

  • Tekstas Grėta Kišonienė
  • Iliustracijos autorius Pixel Parker nuotr.
  • Data 27 Geg 2021
Dalintis

Mes pasitikime mokslu, racionaliai mąstome, netikime prietarais ir vis dėlto kartais užmetame akį į savo horoskopą. O keisčiausia, kad tai darome net ir netikėdami astrologinių pranašysčių tikslumu. Apie tai, kas yra astrologija ir kokie stereotipai apie ją sklando, kalbamės su astrologe, numerologe Samantha Zachh.

 Turbūt net nesusimąstome, kokius dviprasmiškus jausmus mums kelia astrologija. Nebūtina ja tikėti tam, kad žinotum ne tik savo, bet ir aplinkinių žmonių Zodiako ženklus. Pradėjus susitikinėti su nauju žmogumi greičiausiai pasidomite, koks jo Zodiako ženklas. Į kolektyvą atėjus naujam kolegai, aptariama ne tik jo darbinė patirtis, pomėgiai bei interesai, bet ir Zodiako ženklas („Skorpionas? Mano vyro sesuo skorpionė – gero nelauk…“). Žinoma, šiek tiek hiperbolizuoju, bet tenka pripažinti, kad net jei kasdienybėje ir vadovaujamės sveiku protu, mus traukia mistika ir galimybė atspėti, kas laukia ateityje.

Suvokti astrologijos populiarumo mastą padėjo darbas viename didžiausių moterims skirtų portalų Lietuvoje. Su kolegėmis žinojome: jei tema susijusi su astrologija, ji susilauks daug dėmesio ir „klikų“ iš skaitytojų. Ir visai nesvarbu, kad daugelis teigiame netikintys horoskopais – kartais juos vis tiek paskaitome, tiesa? Moderniame amžiuje šis pseudomokslas nepraranda savo pozicijų, horoskopų galima rasti tiek jau antrą šimtmetį skaičiuojančiame žurnale „Harper’s Bazaar“, tiek milenialsams skirtuose ironiškuose interneto portaluose. Skiriasi pateikimo stilius ir auditorija, bet esmė išlieka.

Astrologė, numerologė Samantha Zachh sako niekada neskaičiusi horoskopų ir nepataria to daryti kitiems. Ji skatina nepasitikėti ateities pranašystėmis ir skambiomis frazėmis besimėtančiais astrologais, mat astrologija yra kur kas daugiau nei vien prognozės. Pasak pašnekovės, tai – būdas pažinti save. Ši moderni astrologė visai neprimena mistinės, nuo realybės atitrūkusios būtybės. Ji aktyvi socialiniuose tinkluose, o savo paslaugas teikia ne tik gyvai, bet ir internetu: klientai jos interneto svetainėje užpildo anketą, kurioje reikia įrašyti savo gimimo datą, valandą ir minutę, gimimo vietą ir po kurio laiko gauna savo asmenybės horoskopo garso įrašą. Tokiu būdu S. Zachh atsakė ir į šio interviu klausimus.

Samanta Zachh.

Papasakokite apie savo, kaip astrologės, kelio pradžią. Kodėl nusprendėte pasirinkti tokią profesiją?

Sunku nurodyti savo kelio pradžią, juk visuomet link ko nors einame. Astrologija domėjausi nuo pat paauglystės pradžios, jos mokiausi savarankiškai dėl gilesnio savęs ir supančio pasaulio pažinimo. Man kildavo daug klausimų, mąstydavau: „Kodėl aplinkui viskas vyksta būtent taip?“ Tai tapo mano profesija, kai nusivyliau darbais, kuriuos dirbau iki tol, ir nusprendžiau savo hobį paversti darbu.

Kuo Jus labiausiai žavi astrologija?

Nors visuomenė atstumia astrologiją ir ezoteriką, jos gali atsakyti į tuos klausimus, į kuriuos mokslas atsakyti negali. Tai tarsi „nesąmonė“, bet kartu – ir labai protinga.

Kaip astrologija padeda Jums asmeniniame ir profesiniame gyvenime?

Kai ieškau tam tikrų atsakymų, kai noriu ką nors sužinoti, pasižiūriu į savo horoskopą, o jei pamatysiu ką nors naujo? Ir dažnai pamatau. Tai man padeda tobulėti kaip asmenybei.

Kiek astrologijoje svarbus žmogaus tikėjimas?

Mano nuomone, tikėjimas neturi užgožti sveiko proto. Jei kuo nors labai tikiu, galiu tai pritraukti. Jei užsifiksuoju išgirdusi tam tikrą frazę, kurią man pasakė koks nors astrologas, tai gali netgi pakenkti. Taigi reikėtų derinti tikėjimą su sveiku protu.

Ar dažnai tenka susidurti su aplinkinių skeptiškumu?

Ir taip, ir ne. Žmogus pats kuria savo aplinką, o aplink mane nėra skeptiškumo. Ar bent jau jis nėra parodomas. Iš mažiau artimų žmonių sulaukiu ne skeptiškumo, bet, sakyčiau, šabloniško požiūrio. Išgirdę sąvoką astrologija, šie ją akimirksniu susieja su žodžiu prognozė, įsivaizduoja tuos žurnalinius horoskopus. Nuolat kartoju: astrologija nėra žurnaluose skelbiamų horoskopų rašymas. Tai nėra prognozės. Prognozės yra labai maža astrologijos dalis. Tai kur kas daugiau.

„Numerologija remiasi tik gimimo data, o astrologija – dar ir gimimo laiku bei vieta. Jau vien tai rodo, kad astrologija yra tikslesnis pseudomokslas.“

Koks įvykis Jus privertė patikėti astrologinių prognozių tikslumu? O gal su tokiais įvykiais susiduriate kone kasdien?

Aš esu viena iš tų astrologų, kurie nemėgsta prognozių. Ypač tikslių prognozių. Mano nuomone, tai neegzistuoja. Yra galimybės, palankios ar nepalankios aplinkybės, bet ne tikslios prognozės. Su tuo nesusiduriu kasdien ir tikrai kasdien to neieškau. Tikimybių yra begalė, ir apie kokį nors tikslumą net negali būti kalbos. Jei kas sako, kad gali tiksliai prognozuoti įvykius – tebūnie. Tegu sako. Kiekvienas turime savo požiūrį.

Kita vertus, jei norime valdyti, kontroliuoti ateitį, kokia prasmė tuomet gyventi? Tai nėra astrologijos tikslas. Astrologija labiausiai gali padėti atsiskleisti žmogaus asmenybei. Ji padeda žmogui atskleisti savo potencialą, rasti savirealizacijos būdą. Aš labiausiai akcentuočiau juos, o ne prognozes.

Kiek astrologinėse prognozėse yra interpretacijų, atsitiktinumų? O gal astrologija – labai tikslus pseudomokslas?

Interpretacijų yra labai daug. Astrologija atskleidžia tam tikras gaires, kurios gali parodyti aplinkybes, galimybes, potencialą, didesnę energijos koncentraciją tam tikroje srityje, tam tikroje vietoje, per tam tikras žmogaus savybes, bet tai nėra tikslu. Juk dar yra ir žmogus su savo veiksmais, sprendimais, egzistuoja ir jį veikiančios aplinkybės. Visus tuos kintamuosius sudėjęs negali gauti nieko tikslaus.

Ar gali astrologija pakenkti?

Ant stalo gulintis peilis pats negali pakenkti, bet tai gali padaryti juo besinaudojantis žmogus. Taip ir astrologija. Ji pati nekenkia, bet gali pakenkti astrologas. Arba pats žmogus, išgirdęs tam tikras frazes ir į jas susitelkęs, užsiprogramavęs tam tikrai tendencijai ar prognozei. Jei astrologas neišmano tam tikrų psichologinių aspektų, nemoka suprantamai pateikti informacijos arba ją pateikia negatyviai, per baimės prizmę, tai gali pakenkti. Žmogus jaučia negatyvią būseną. Galiu pateikti realų pavyzdį. Mano klientas buvo nuėjęs pas astrologę ir vos atsisėdęs išgirdo pirmą frazę: „Na, žinot, tokio baisaus horoskopo dar gyvenime nesu mačiusi.“ Jei žinome psichologinius principus, žinome, kad svarbiausios pasakytos frazės yra pirma ir paskutinė. Tad kokios būsenos žmogus gali išeiti po tokio astrologo konsultacijos?

Gal galite trumpai papasakoti, kas yra astrologija, kaip ji atsirado ir kodėl mums yra svarbi?

Astrologija atsirado labai seniai. Jei trumpai – senovėje buvo rastos sąsajos tarp žmonių gimimo datų ir gamtos reiškinių (saulės, mėnulio), pradėta į tai gilintis.

Kodėl tai mums yra svarbu? Norime to ar ne, mes gyvename šioje Saulės sistemoje, pagal tam tikras taisykles, tam tikrus algoritmus ir esame viena iš tų algoritmų sudedamųjų dalių. Taip, kaip važiuojant keliu egzistuoja tam tikros eismo taisyklės, taip ir Saulės sistemoje, tik gal jas pavadinčiau ne taisyklėmis, bet dėsningumu.

Kodėl mums, mūsų likimams tokią didelę įtaką daro planetų išsidėstymas?

Dėl savo savybių ir potencialo mes atsiduriame tam tikrame kelyje, bet patys jį pasirenkame. Ir savo likimą kuriame ir valdome patys. Astrologija, astrologiniai žemėlapiai, planetų išsidėstymas mūsų gimimo metu yra gairės, padedančios suprasti, kokį kelią mes pasirinkome anksčiau, dar prieš gimimą. Planetų išsidėstymas mano likimą lemia tiek, kiek aš naudoju man gimstant nulemtą asmeninį potencialą. Galbūt turiu polinkį į meną, bet dirbu buhalteriu. Esu nelaimingas. Kai susidarys sudėtingesnė planetų koncentracija, prasidės tam tikri sunkumai, aš tiesiog palūšiu. Kadangi neišnaudoju savo potencialo, tinkamai neišnaudoju savo energijos, esu silpnas ir mane lengva išbalansuoti. Taigi, kas lemia mano likimą – planetos ar aš pats?

Kaip sudaromos astrologinės prognozės? Ar šis procesas yra sudėtingas?

Tai priklauso nuo astrologo. Manau, kad šis procesas yra sudėtingas. Jis lengvas gali būti tik tiems astrologams, kurie gaudo vėją laukuose, pateikia plačias prognozes. Tam, kad prognozė būtų kuo tikslesnė, reikalingos kelios metodikos: Soliaris, direkcijos, progresijos ir netgi kitos astrologijos rūšys (pavyzdžiui, Vedų astrologija). Kuo daugiau metodų taikome, tuo tikslesnę prognozę gauname. Taip pat svarbu suprasti žmogų, jo asmeninį horoskopą: kokios jo stiprybės? Silpnybės? Ką jis gali atlaikyti, ko ne? Jei sutampa tam tikri stiprūs ar silpni taškai, prognozė yra tikslesnė.

Kiek tikslūs yra bendri Zodiako ženklų apibūdinimai? Pavyzdžiui, aš esu Ožiaragis, bet man visiškai nebūdingos šiam ženklui priskiriamos savybės…

Zodiako ženklų apibūdinimai tinka tik tiems žmonėms, kurie tų ženklų energiją turi labai stiprią. Apie tokius žmones sakau: tipinis Ožiaragis, tipinis Jautis. Tipiniai yra tada, kai daug planetų susitelkia tame pačiame ženkle: ir Saulė, ir Mėnulis, Marsas ir Jupiteris. Bet planetos gali būti išsidėsčiusios skirtinguose ženkluose. Štai jūs esate Ožiaragis, bet, pavyzdžiui, jūsų Mėnulis, kuris rodo žmogaus vidinį pasaulį, yra Vėžyje. Vadinasi, tikrai nesate tas tradicinis Ožiaragis. Galbūt išoriškai bus svarbūs tikslai ir karjera, bet vidiniame pasaulyje iš prigimties rūpės šeima, rūpestingumas, emocijos, taigi tai – visiškai priešingos energijos.

„Tokių dalykų, kaip kada ištekėsiu, kada susilauksiu vaikų, neverta aiškintis, nes žmogus tiesiog užsiprogramuoja. Esu girdėjusi: „Man sakė, kad ištekėsiu tik 36-erių metų.“ Ir sėdi, laukia moteris tų 36-erių. Taip neturėtų būti.“

Astrologija turi ne vieną kryptį. Ar jos skiriasi iš esmės? Ar kuri nors yra patikimesnė nei kita?

Krypčių yra daug, ir kiekviena jų skiriasi metodais, požiūriu. Vedų astrologijai pagrindinis taškas yra Mėnulis, Vakarų astrologijai centras – Saulė, Hamburgo astrologija – dar kitokia. Nė viena nėra patikimesnė nei kitos. Kiekviena turi savų privalumų ir trūkumų. Hamburgo astrologijos prognozės yra tikslios, Vedų – gan tikslios, bet pastaroji stipriau narsto žmogaus vidinį pasaulį, giluminius procesus, o Vakarų astrologija – žmogaus savirealizaciją, išorę, bet parodo ir vidinius procesus. Derinant kelias rūšis, informacija kai kada tiesiog pasitvirtina, o kai kada papildoma, suteikia dar daugiau žinių apie žmogų.

Kokią kryptį pasirinkote Jūs ir kodėl?

Aš pasirinkau Vakarų ir Hamburgo astrologijos kryptis. Atsakant į šį klausimą, reikėtų išdėstyti visą astrologinę teoriją. Trumpai tariant, Vakarų astrologiją pasirinkau, nes čia galima rasti daugiausiai naudingų atsakymų: koks mano potencialas, kokios mano silpnybės, kodėl man nesiseka būtent tai, kaip iš to išsivaduoti?

Kaip manote, kodėl astrologija taip ilgai nepraranda aktualumo, populiarumo?

Norime ar nenorime, bet žmones ji domina. Kaip yra pasakiusi viena redaktorė, tikime horoskopais ar ne, bet paėmę žurnalą pirmiausia skaitome juos. Mistika, paslaptys žmones visuomet traukė, traukia ir trauks. Astrologija nėra būrimas iš kavos tirščių, tai – įdomus pseudomokslas, kuris turi savą struktūrą, strategiją, teoriją, interpretacijas, tai nėra visiška nesąmonė. Jei būtų – žmonės pas astrologus nevaikščiotų. Bet kalbu ne apie prognozes, apie savęs ieškojimą, santykių suderinamumą, išėjimą iš sudėtingo periodo. Populiaru išlieka tai, kas veikia, yra efektyvu. Astrologija turi tą galią.

Teikiate ne tik astrologijos, bet ir numerologijos paslaugas. Kuo remiasi numerologijos mokslas? Kuo ypatingos jo prognozės?

Numerologija remiasi tik gimimo data, o astrologija – dar ir gimimo laiku bei vieta. Jau vien tai rodo, kad astrologija yra tikslesnis pseudomokslas. Numerologinės prognozės man asmeniškai yra visiškai netikslios, ir aš jų nenaudoju. Numerologiją naudoju tik mažyčiam žmogaus portretui sudaryti. Taip pat naudoju karminės numerologijos metodiką, kuri pasitvirtino praktikoje.

Man patinka tik tos metodikos, kurios yra efektyvios. Galima sakyti, esu skeptikė. Numerologijos metodikų, skaičiavimų yra labai labai daug. Daug jų atmečiau ir pasilikau tik tas, kurios tikrai veikia.

Ar egzistuoja astrologų etikos kodeksas? Ar yra tam tikrų dalykų, kurių žmogui apie savo asmenybę ar likimą geriau nežinoti?

Būtų labai gerai, jei egzistuotų rašytinis kodeksas, nes dabar yra tik žodinis. Kaip ir atliekant visas paslaugas, susijusias su žmogumi, jo gyvenimu, sveikata, svarbiausia nepakenkti. Vis dėlto išgirstu iš klientų, kad astrologai tikrai geba pakenkti, tai daro vartodami netinkamas frazes.

Svarbiausia, kalbant apie kurią nors žmogaus savybę, nepadėti taško. Pavyzdžiui: „Jums bus sunku susilaukti vaikų.“ Po tokio pareiškimo padėjus tašką, žmogui atrodys, kad jam bus sunku ir nieko čia nepadarysi. Bet taip nėra, visuomet egzistuoja kokie nors išeities taškai. Tokiu atveju geriau sakyti: „Galite susidurti su sunkumais susilaukti vaikų, bet tam, kad nugalėtumėte tuos sunkumus, galima padaryti taip ir taip.“ Tai ta pati informacija, bet kitaip pateikta ir duodanti kitokį rezultatą. Manau, kad apie save reikėtų žinoti viską, nes tai – mano asmenybė. Apie likimą, manau, apskritai geriau nekalbėti. Verčiau atsižvelgti į tendencijas, pavyzdžiui: į kokią gyvenimo sritį šiemet vertėtų įdėti daugiau darbo, pastangų? Tokių dalykų, kaip kada ištekėsiu, kada susilauksiu vaikų, neverta aiškintis, nes žmogus tiesiog užsiprogramuoja. Esu girdėjusi: „Man sakė, kad ištekėsiu tik 36-erių metų.“ Ir sėdi, laukia moteris tų 36-erių. Taip neturėtų būti.

Kaip atskirti pasitikėjimo vertą, profesionalų astrologą nuo nepatikimo?

Lengvai to nepadarysi. Nebent tas astrologas yra aktyvus socialiniuose tinkluose, tuomet galima susidaryti įspūdį, kaip jis mąsto, kaip vertina tam tikrus procesus. Mano nuomone, astrologo patikimumą rodo tai, ar jis sugeba informaciją perteikti ne per baimes, bet per pozityvumo prizmę. Net jei asmenybės horoskope yra labai prastas rodiklis, profesionalus astrologas galėtų rasti tam tikrą išeities tašką. Galiausiai net jei papuolėte pas prastą astrologą, patikėkite manimi, jūs tokį ir pritraukėte. Koks esu, tokius specialistus ir tokius klientus aš pritraukiu. Tai – traukos dėsnis. Taigi vertėtų kliautis savo intuicija. Jei papuolėte pas prastą astrologą, taip turėjo nutikti. Galbūt jis pasakys tokią frazę, kokios jums ir reikėjo. Žmonėms visada reikia skirtingų dalykų. Žmonėms, kurie nuo savęs nusimeta atsakomybę ir ją permeta likimui ar astrologui, reikia tokių profesionalų, kurie aiškiai pasako, ką daryti ir ko ne. Kita grupė klientų, kurie yra sąmoningi ir supranta, kad negali būti tikslaus horoskopo, visai kitaip vertina pateiktą informaciją ir net klausimus užduoda kitokius.

 

 

 

 

 

 

Dalintis
  • Tekstas Grėta Kišonienė