Šioje Svetainėje yra naudojami slapukai, kurie padeda paspartinti naršymą ir užtikrinti individualesnį Svetainės funkcionavimą. Naršydami toliau Jūs sutinkate su mūsų Slapukų politika. Daugiau informacijos apie slapukų naudojimą, jų užblokavimą ar pašalinimą rasite Privatumo politikoje.

Sutinku
Menu
Pasirinkite kalba

Aurika Valan: „Moterims verslininkėms kapitonas turi būti jų nervų sistema.“

  • Tekstas Ieva Rekštytė-Matuliauskė
  • Iliustracijos autorius Asmeninio archyvo nuotr.
  • Data 13 Bal 2023
Dalintis

Aurika Valan, žinoma kaip seksualumo ugdančioji vadovė (angl. coach), jau kelis mėnesius aktyviai rašo ir kalba kitomis temomis – apie pinigus, gausą, būdus uždirbti daugiau, neinant į kompromisus su savo sveikata, santykiais ir emocine gerove. Man buvo labai įdomu ją pakalbinti šio karjeros posūkio pradžioje ir išgirsti, kaip ji sieja pinigus su seksualumu. Koks būdas uždirbti pinigų yra moterims priimtiniausias? Ir kaip mes kuriame naują verslių ir dvasingų moterų kontekstą. Kviečiu skaityti atvira širdimi.

Aurika, jau kurį laiką savo socialinių tinklų paskyrose daug kalbi apie pinigus, gausą, moterų lyderystę, neseniai pristatei programą apie tai. Ar šios temos Tau išsiliejo kalbantis su moterimis apie seksualumą?

Šiuo metu išgyvenu didelį savo profesinio kelio pokytį ir pereinu į verslo koučingą – seksualumas nebėra pagrindinė mano tema. Daug metų domėdamasi seksualumu, kūnu, pastebėjau, kas vyksta, kai moteris išlaisvina savo gyvybinę energiją ir jos gyvenimas ima keistis. Daugelis moterų, su kuriomis bendrauju, yra galingos lyderės, kurių gyvenimuose žioji plyšys tarp jų veiklos, verslų ir kūno, santykių. Atrodo, išlaisviname moterišką energiją, suminkštėjame, bet kai jau reikia tvarkyti reikalus, vėl užsidedame savo šarvus. Tarsi gyventume du gyvenimus.

Suvokiau, kad tai, kaip tos moterys dirba, kaip vadovauja savo verslams, yra dažnai visiškai priešinga tam, kaip jos iš tikrųjų nori tai daryti. Patriarchatas mus išmokė, kad siekti išorinių tikslų ir rodiklių reikia nuosekliai ir kuo greičiau, o kaip mes jaučiamės viduje – nesvarbu. Todėl šiame etape mano tikslas yra padėti moterims įveikti šiuos naratyvus ir išmokti kurti verslą, uždirbti pinigų iš savo moteriškos dalies ir parodyti, kad tai galima padaryti labai sėkmingai, o dažnai ir daug sėkmingiau nei nuolat save stumiant, spaudžiant ir galiausiai perdegant.

Vis girdime istorijas apie darbus organizacijose paliekančias moteris, kurios ryžtasi dirbti sau. Bet šis pokytis dar nereiškia, kad pavyks peržengti anksčiau taikytus veikimo būdus, tiesa?

Pirmaisiais metais aš pati laikiausi tipinių verslo naratyvų ir strategijų. Mes tarsi išeiname iš korporacijų, kitų darbų, bet patriarchatas vis tiek teka venomis. Nebeturime boso, bet mintyse vis tiek lieka vidinis policininkas, kuris spaudžia ir sako: na, dar pavaryk! Esi pervargusi, tau mėnesinės? Išgerk kavos ir pirmyn!

Net tos moterys, kurios moko valdyti moterišką energiją, dažnai pačios būna nusivariusios. Tai, kas rodoma instagrame ir kas iš tiesų vyksta realybėje, dažnai nesutampa. Tai, kad moteris kuria savo verslą, nereiškia, kad ji yra išsilaisvinusi nuo išorinių taisyklių, koks verslas ir jo sėkmė turi būti.

Aš pati, atrodo, net nesąmoningai kelerius metus prieš įkurdama savo verslą labai sąžiningai ir nuosekliai pradėjau domėtis pinigų energija. Esu kilusi iš Šiaulių, iš darbininkų šeimos. Užaugau labai paprastai: mūsų dviejų kambarių bute gyveno penkių žmonių šeima. Ilgą laiką tikėjau, kad jau geriau dirbsiu kitiems, nes tikrai nesu versli ir neturiu savo idėjų. Visad jutau nenugalimą laisvės troškimą ir negalėjau nurimti, kol nerasiu to kažko, kas teiktų visišką pilnatvę. Bet kas tai galėtų būti, pati dar negalėjau pasakyti. Ačiūdie, turėjau ryšį su savo seksualine energija ir jutau, kaip ji manyje teka, juda. Tai buvo mano pasitikėjimo savimi, ryšio su siela, gelmės šaltinis. Supratau, kad ir moterys turi tai pažinti ir surasti savo galią per seksualinę energiją, ir aš tiesiog negaliu to nedaryti ir apie tai nekalbėti. Man tai nebuvo tik verslas – vizija visada buvo daug didesnė. Prisimenu, pirmą ar antrą kartą pradėjusi koučingo programą, net gerai nežinojau, kaip ją sutvarkyti techniškai ir sukurti mokėjimų sistemą. Dabar tai kelia šypseną, bet tuomet net nepagalvojau, kad moterys man turės mokėti pinigus.

Pirmieji metai išties buvo sudėtingi: nusivariau nuo kojų, neturėjau energijos santykiams, dariau viską, ko dabar mokau moteris nedaryti. Tačiau pastaruosius porą metų ėmiau nuosekliai stebėti savo kūną, supratau, kad jokiu būdu negaliu išduoti jo ir savo proto ramybės, atsipalaidavimo, geriausios energijos ir kad tikrai nedarysiu kompromisų. Ir kas įvyko? Puikiausi mano gyvenimo metai – gaunu nuoseklias, gausias, stabilias pajamas kiekvieną mėnesį (anksčiau jos labai šokinėjo), o svarbiausia – turiu energijos, mano santykiai plaukia, randu laiko savo bendruomenei, rašau knygą.

Pradėjau ieškoti naujos verslo srities mentorės – norėjau tokios, kuri moteriška ne tik namie, bet ir versle, kuri moka valdyti savo nervų sistemą, emocijas, turi energijos santykiams ir kuria juos sėkmingus, seksualiai gyvybingus, priklauso gražiai dvasinei bendruomenei… Ieškojau, bet neradau (juokiasi). Supratau, kad randu atskiras dalis, bet ne visą komplektą viename žmoguje. Arba sutinku supermoteriškas mentores, kurioms trūksta struktūros ir geros vyriškos energijos.

Manau, kad šioje pokalbio vietoje būtų labai naudinga patikslinti, kaip Tu apibrėži, supranti moterišką lyderystę ir moteriškus veikimo būdus versle.

Turbūt pirmiausia reikėtų ištrinti tam tikrus moteriškumo šablonus apskritai. Ypač Lietuvoje dažnai įsivaizduojama, kad moteriška moteris yra ta, kuri visada susitvarkiusi, elegantiška, pasipuošusi. Bet tokia nebūtinai yra moteriška, nors man ir patinka (juokiasi). Moteriška energija – tai gyvybinė energija, kuri juda, kuria, keičia, pulsuoja ir gali atrodyti visiškai skirtingai. Ji gali būti subtili, intuityvi, jaučianti save. Bet ji gali būti ir viską keičiantis, griaunantis uraganas.

Taigi moteriška lyderystė atskleidžia kūno, intuicijos, vidinės gerovės, energetinės pusiausvyros svarbą, o ne vien išorinius tikslus, rodiklius ir tai, kaip greitai juos pasiekiu. Pirmoje vietoje – kūnas, o protas ir tikslai – antroje.

Mes, moterys, nesame linijinės būtybės kaip vyrai, o esame cikliškos. Ir nors tai žinome, vis tiek spaudžiame save būti vieno būdo, vienos nuotaikos kiekvieną dieną. Sistema, kurioje gyvename, sukurta vyrų ir puikiai jiems tinka. Jie turi 24 valandų ciklą ir gali anksti keltis, eiti į sporto klubą ir toliau varyti. Moteris turi sekti savo ciklą, o tai reiškia – pagal jį mokėti kurti, sudaryti savo kalendorių, numatyti, kada organizuoti susitikimus ir išėjimus į viešumą, o kada imtis kūrybinio intravertiško darbo. Moterims verslininkėms kapitonas turi būti jų nervų sistema.

Tai sunku ir iš esmės priešinga tam, ko esame išmokusios apie verslą, tikslus. Tačiau kai mūsų lyderystės laivo kapitonas yra nervų sistema, mes nejuntame perdegimo, kurio daugelis moterų tiesiog paniškai bijo. Kai mes rūpinamės savo nervų sistema, kuri kiekvieną akimirką mums siunčia signalus, galime to išvengti. Ji mums rodo, ar galime imtis veiksmo, ar metas pailsėti. Jei jaučiu kylant nerimą, žinau, jog reikia penkias minutes pakvėpuoti, kad nuraminčiau savo nervų sistemą. O gal dabar puikus metas pasirodyti, padaryti instagramo liveʼą, o gal kaip tik kelias dienas skirti atsitraukimui, pagilinti ir padidinti verslo viziją.

Esi pastebėjusi, kad pinigai ir seksualumas yra susiję. Visų pirma šimtmečius jie buvo laikomi nuodėmingomis, nedvasingomis gyvenimo sritimis.

Pinigai ir seksualumas buvo atskirti nuo dvasingumo – sugėdinti, supurvinti. Mes, kaip žmonės, tokiu atveju prarandame savo galią, labai lengva mus kontroliuoti. Mes nebetikime savo balsu (jis ir seksualumas labai susiję), mūsų išraiška. Žmogus ne tik užspaudžia savo seksualinę energiją, bet jam ir gėda dėl jos, o gėda yra pati silpniausia energija. Tokiu atveju žmogus tampa tarsi plaukiojančiu lapu, laukiančiu, ką jam pasakys visuomenė, religijos, politika. Kai žmogus jaučia savo seksualinės energijos galią (ši nėra reikalinga tik orgazmui patirti!), jis jaučia ir savo kūrybinę energiją, kuri tiesiog pulsuoja. Toks žmogus tiki savo galia, o ne ieško patvirtinimų išorėje.

Panašiai galima pasakyti ir apie pinigus. Ilgą laiką kalbėta, jog būti neturtingam, visąlaik taupyti, skųstis dėl pinigų yra garbinga. Žinoma, prie to prisidėjo religijos. Tokiu mokymu jos padėjo geriau jaustis tiems, kurie išties nieko materialaus neturėjo. Tačiau šiandien daugelis žmonių turi svajonių, nori keliauti, kurti verslus, pirkti žemę ir burti sąmoningas bendruomenes – visa tai kainuoja.

Pavyzdžiui, aš esu pasirinkusi gyventi gyvenimą be toksiškų produktų – perku organišką maistą, kosmetiką. Noriu kokybės, švarių produktų, ir tam reikia pinigų. Noriu gyventi namuose, kur jaučiuosi gerai, erdviai, pakylėtai, ir tam reikia pinigų. Aš noriu kurti ir palaikyti verslą, mokėti geras algas, ne minimumą – tam reikia pinigų.

Pinigai – neutrali energija, ir tik mes jiems suteikiame reikšmę. Pinigai tiesiog išdidina tai, kas jau yra. Noriu kalbėti apie pinigus, nes aplink turiu daug nuostabių moterų verslininkių, menininkių, koučerių, gyduolių, kurios daug metų skyrė puoselėti savo talentui, bet joms sunku – neturi pakankamai pinigų. Išorei jos sako – ai, man gerai ir taip, aš tiesiog noriu dalintis savo vizija su kitais. Bet juk norime, kad už mūsų darbą būtų gerai sumokėta. Pinigai yra natūrali energija, kuri sustiprina gerąsias savybes, kurias turime. Kaip, beje, ir seksualinė energija. Todėl noriu matyti daugiau žmonių, puoselėjančių dideles vizijas ir turinčius kišenes, pilnas pinigų.

Kaip Tau pačiai sekėsi keisti savo įsitikinimus apie pinigus?

Man buvo ką veikti (juokiasi). Dalis manęs vis sakė, kad visąlaik turiu taupyti, būti kukli, kad pinigų niekuomet neužteks. Daug metų tuo tikėjau ir taip elgiausi net ir tada, kai nebereikėjo to daryti, kai jau galėjau nusipirkti geresnį patiekalą ar produktą. Kai nusprendžiau tą savo tapatybės dalį paleisti, buvo baisu. Galbūt žmonės mane teis? Ar aš vis dar būsiu susijusi su savo bendruomene? Ką apie mane galvos Lietuvoje, kai aš, dvasinė mokytoja, kalbėsiu apie pinigus? Turėjau perlipti šį barjerą. Pamažu susikūriau naują tapatybę, kurią puoselėju iki šiol.

Kiekvieną dieną, kai nuosekliai toliau tyrinėju įsitikinimus apie pinigus, noriu sau priminti, matyti, koks yra aukštesnis jų turėjimo tikslas. Pavyzdžiui, žmonės galbūt turės viziją, kad reikia pinigų tam, jog jų vaikai galėtų augti didesniame, patogiame, gražiame bute, ir tai nuostabu.

Dar labai svarbu, kaip mes apie pinigus kalbame. Tikriausiai atidžiai pastebi tokius pasakymus, kaip „negaliu sau to leisti“?

Žodžiai yra burtai, ir mes galime juos skleisti pozityvius arba negatyvius. Jei nesąmoningai vis sakome, kad negalime sau leisti, pavyzdžiui, nusipirkti organinio sviesto, kuris kainuoja keliasdešimt centų brangiau, ar tikrai savęs neapgauname? Žinoma, kai kuriems žmonės tai bus tiesa ir jie turės taupyti kiekvieną centą. Bet labai dažnai atsakymas būna autopilotinis, kuris mus stabdo ir primena taupyti, nes taip esame įpratę. Todėl stebėkime, kaip kalbame apie pinigus.

Esu kilusi iš šeimos, kuriai taupymas yra olimpinis sportas (juokiasi). Tradicinis mokymas, kad kuo daugiau taupysiu, tuo daugiau turėsiu, kurio laikiausi ilgai, man kėlė nepasitikėjimą pinigais, norą juos laikyti tarsi kalėjime. Pastebėjau, kad nors ir uoliai taupiau, sunkiai dirbau, bet turėjau panašią pinigų sumą, kuri daugiau nebeaugo. Dirbant dvigubai daugiau mano pelnas nepadvigubėjo, tačiau išmokus valdyti savo nervų sistemą jis gerokai paaugo.

Turbūt toks skrupulingas taupymas yra posovietinės šalies palikimas.

Man atrodo, kad sugriuvus Sovietų Sąjungai mes visų pirma iš naujo atradome dvasingumą, kurį buvome praradę. Aš pati jį atrandu, jaučiu, kaip giliai bendrauju su Dievu, o labiau su Deive – moterišką dieviškumo elementą turinčia energija, tačiau kalbėti apie ją lietuviškai man iki šiol neįprasta.

Pasak Tavęs, dabar mes visos kuriame naują paradigmą, naują kontekstą, kuris yra nebe patriarchalinis, kuriame galime kurti verslus ir uždirbti pinigų visiškai kitokiais būdais, neidamos į kompromisus su savo sveikata, santykiais ir pan.

Labai dažnai moterims būna baisu, kas įvyks, jei jos ims uždirbti daug pinigų, kaip jausis jų partneriai? Ar jie bijos moterų sėkmės, jausis nevyriški? Jeigu išmoksime kurti, veikti ir uždirbti per moterišką energiją, iš širdies, būdamos be šarvų, tai santykiams grėsmės nekels. Tačiau jei moteris sustabarėja, į rankas paima skydą ir tada uždirba, gali imti atrodyti, kad būtent pinigai, jų sėkmė yra problema. Ne moters sėkmė atbaidys tinkamą partnerį, bet kiautas, po kuriuo ji, siekdama sėkmės, paslėpė savo širdį.

Pavyzdžiui, koučingas yra industrija, kur turime daug sėkmės istorijų ir matome daug žmonių, uždirbančių daug ir gan greitai. Aš pati esu pirmoji moteris savo giminėje, kuri gerai, gausiai uždirba, ir tai gali atrodyti labai nauja, nesaugu. Ilgai mes neturėjome daug moterų, kurios turėjo verslus ir uždirbo daug pinigų, pavyzdžių. Taip pat neturime daug verslių ir dvasingų moterų pavyzdžių. O dabar mūsų karta kuria naują paradigmą, nutraukdama šį pasikartojantį ciklą.

 

Ačiū, kad skaitai internetinį žurnalą Mieloji! Palaikydama (-as) jį per Contribee platformą, mainais gausi įvairių verčių – nuo bilieto į renginį, kvietimo prisijungti prie knygų klubo iki knygos dovanų! Šiuo metu siunčiame Beatos Tiškevič knygą „Beveidžiai“. Užsuk: Mieloji @ Contribee

Dalintis
  • Tekstas Ieva Rekštytė-Matuliauskė