Tikslas – išsivaduoti nuo toksiškų žmonių įtakos
- Tekstas Daiva Babilevičienė
- Iliustracijos autorius Yoann Boyer
- Data 17 Bir 2021
Ar esate kada jautę, kad pabendravus su žmogumi jus apima sunkumas? Toks, lyg būtumėte užterštas vanduo? Arba lyg išgręžta kempinė? Veikiausiai šitaip Jums nutiko ne kartą ir ne du, o galbūt net turite tokių asmenų artimoje aplinkoje. Tai – toksiški žmonės. Nors nelabai mėgstu šį terminą, visgi jis labai taikliai atspindi dominuojantį požymį – jaučiatės taip, lyg jums į sielą piltų nuodus.
Vienos taisyklės tikrai nėra, nes toksiško žmogaus neįmanoma atpažinti ir priskirti rizikos grupei nei pagal išsilavinimą, nei pagal socialinę padėtį, nei pagal darbo patirtį, nei pagal vaikystėje patirtas emocines traumas. Visai gali būti, kad toksiškumas pasireiškia dėl ribinio ar antisocialinio asmenybės sutrikimo, narcizinės asmenybės sutrikimo, blogiausiu atveju – dėl sociopatijos ar psichopatijos.
Tačiau per savo gyvenimą toksiškų žmonių sutinkame daugiau, nei atpažįstame. Tiesiog vieni mumyse randa dirvą, kurioje jų toksiškumas gali suvešėti ir tarpusavio bendravimą paversti emociškai žlugdančiu, o kiti praeina pro šalį, nepalikdami skausmingų žaizdų.
Toksiškas elgesys yra įprastas būdas reaguoti į pasaulį ir žmones. Galima teigti, kad toksiški žmonės nepasižymi aukštu emociniu intelektu, nors kai kurie kaip tik geba labai greitai atpažinti potencialią auką, įvertinti jos emocijas, jausmus, kad galėtų smogti į skaudžiausią vietą. Bet patys tokie žmonės nesusidoroja su savo nuodingu elgesiu, nesuvokia savo jausmų ir jų neigiamos įtakos tiek sau patiems, tiek aplinkiniams. Tikiu, kad jų sąmoningumas, gebėjimas save analizuoti tikrai netobuli.
Taigi, kokie yra toksiško žmogaus požymiai? Gal jį atpažinsite tarp draugų, kolegų, artimųjų ar kaip vieną iš savo tėvų?
Joshua Rawson-Harris nuotr.
Akių dūmimas ir nuolatinis įtikinėjimas klystant
Tai viena stipriausių manipuliacijos formų, kai asmuo beatodairiškai ir meistriškai neigia bet kokį nederamą savo elgesį ir visiškai ignoruoja jo kaltę pagrindžiančius įrodymus.
Negebėjimas ir nenoras suvokti kito žmogaus jausmus, nepagarbus elgesys
Atrodo, jau ne kartą žmogui sakei, kad toks elgesys tave skaudina, bet jis vis tiek elgiasi taip pat ir tu pradedi abejoti, ar suaugusiajam tikrai reikia tokius dalykus kartoti.
Dvigubi standartai
Galioja dvigubų standartų taisyklė: „Daryk taip, kaip aš sakau, bet ne taip, kaip aš darau.“ Toksiški žmonės iš mūsų reikalauja visko, kuo patys nesivadovauja – ištikimybės, sąžiningumo, pagarbos.
Melavimas ir išsisukinėjimai
Tiesiog jauti, kad asmuo nuolat meluoja ir geba pateisinti bet kokį savo elgesį, ir niekaip neįmanoma prisikasti iki teisybės. O kai bandai jį priremti prie sienos, nejaučia ir gėdos.
Jautiesi taip, lyg vaikščiotum peilio ašmeninis
Kai jau nebežinai, ko imtis, kad įtiktum arba tiesiog galėtum bendrauti ramiai… imi jaustis taip, lyg bet kas, ką pasakysi ar padarysi, gali išprovokuoti nuodų pylimą tau.
Provokuojama konkurencija ir pavydas, o vėliau ir kontrolė
Pripažinkime, mūsų visuomenėje tikrai daug „nemylimų“ žmonių, emocines vaikystės traumas ir žaizdas gydomės lig šiol. Toksiški žmonės siekia sustiprinti mūsų meilės ir pripažinimo troškimą. Sukeldami pavydą, jie verčia mus jausti dviprasmiškus jausmus: lyg ir suprantame, kad negalime kontroliuoti kito žmogaus veiksmų, bet kartu bijome būti atstumti ir likti nuošalyje. Ir štai konkurencija ir pavydu toksiški asmenys mus ima nejučia kontroliuoti…
Graudžios istorijos ir aukos vaidmuo
Jei toksiški žmonės ir teisinasi dėl savo elgesio ar kokių nors gyvenimo įvykių, tai visada teigia, kad taip nutiko dėl kieno nors kito kaltės. Dėl buvusiosios, dėl brolių ar seserų, dėl nemylinčių tėvų, dėl neapdairių kolegų ar idiotų draugų. Bet tik ne dėl jų pačių.
Arogancija
Nors iš šalies atrodo garbingas, toksiškas žmogus tave žemina ignoruodamas arba nuvertindamas tavo norus, gebėjimus ir jausmus. Jis tarsi negirdi, ką jam sakai.
Apkalbos už nugaros, žavėjimasis į akis
Viena iš tokio elgesio priežasčių – toksiški žmonės, kalbėdami apie kitų trūkumus, patys jaučiasi esą geresni, ypatingesni. Kita – skųsdamiesi jie sulaukia atjautos, dėmesio. Be to, užbėga įvykiams už akių. Juk kada nors pamatysi tikrąjį žmogaus veidą, pradėsi pastebėti visas manipuliacijas ir norėsi sprukti.
Emocinis šantažas, sukeliantis kaltę, baimę ir pyktį
Tai šlykštus manipuliavimo būdas, kai sujudinami vidiniai emociniai nesaugumai, sukeliama baimė, kaltė, pyktis ir tu imi vykdyti toksiško asmens prašymus bei nurodymus. „Numirsiu, jei mane paliksi.“ „Be tavęs mirčiau.“ „Aš tiek dėl jūsų stengiuosi, ir tu galėtumei dėl manęs tai padaryti.“ „Jei dar nors kartą pamatysiu, kad koks nors vyras žiūri į tavo pusę, aš jam…“ „Vis tiek važiuosiu į kaimą – su tavimi ar be tavęs.“ „Tu sugriovei mano gyvenimą, dabar dar nori išleisti visus pinigus savo malonumui?“ „Per tave pavėlavau į darbą.“ „Jei gamintum sveikai, nebūčiau taip nutukęs.“ „Tu dar kentėsi.“ „Daugiau manęs nepamatysi.“ Visos šios nekaltos frazės – iš emocinio šantažo repertuaro.
Ką daryti, jei šalia manęs yra toksiškų žmonių? Žinoma, geriausias sprendimas yra mažiau bendrauti, o tai padarius – išspręsti vieną svarbų klausimą: kaip aš prisidedu prie tokio žmogaus elgesio?
Dažniausiai tai darome palaikydami ir toleruodami tokį elgesį, nes nemokame nubrėžti asmeninių ribų, bijome būti atstumti ar nesuprasti, mūsų savivertė svyruoja… O kartais tai tiesiog primena namus, kuriuose augome, ir mums toksiškas elgesys yra artimas, nors ir nepriimtinas.
Pirmas ir pats svarbiausias žingsnis – atsitraukimas nuo toksiško žmogaus, kad atsigautume, pagerintume savo emocinę būseną, nes tik būdami stabilūs galime priimti teisingus sprendimus. Tada atliekame savianalizę: kodėl toleruoju tokį elgesį, žmogų, santykius?
Ji gali būti ilga ir skausminga, nes kviečia tikrinti ne tik vaikystėje išmoktus elgesio modelius, bet ir emocines žaizdas. O po to prasideda kitas sunkus etapas, kai turime mokytis naudotis naujais gyvenimo įrankiais – kalbėti be kaltės jausmo, išreikšti nusivylimą be pykčio priepuolių, apsiginti nuo pažeminimo. Išeitis tikrai yra, tik reikia drąsiai ir sąžiningai sau prisipažinti.
Kartais juokauju – norint pasirinkti tinkamus priešnuodžius, reikia žinoti, kokie yra nuodai. Vadinasi, stoti į akistatą ne tik su toksišku žmogumi, bet ir su pačiu savimi.
- Tekstas Daiva Babilevičienė