Šioje Svetainėje yra naudojami slapukai, kurie padeda paspartinti naršymą ir užtikrinti individualesnį Svetainės funkcionavimą. Naršydami toliau Jūs sutinkate su mūsų Slapukų politika. Daugiau informacijos apie slapukų naudojimą, jų užblokavimą ar pašalinimą rasite Privatumo politikoje.

Sutinku
Menu
Pasirinkite kalba

Tamsioji mėnulio pusė. Balansas yra įtampa

  • Tekstas Tautė Bernotaitė
  • Data 24 Vas 2022
Dalintis

Esate matę gimnastus, kurie bando išlaikyti pusiausvyrą ant lyno? Kaip jums atrodo – tuo metu jie atsipalaidavę ar įsitempę? Aš žaviuosi tos akimirkos sutelktumu ir dėmesio meistryste, bet tai kelių minučių šou, nes ilgai taip išbūti neįmanoma. Žmogiška ir gyvenimiška yra pasvirti į kurią nors pusę, o vėliau pasvirti į kitą. Galima patirti balanso būsenų, bet jos trumpalaikės. Balanso kultas mane erzina. Balansas yra įtampa.

#balancedlife į vienus vartus

Atidėliodama šio teksto rašymą, nevalingai įsijungiu instagramą. Istorijose jogos produktų prekės ženklą turinti moteris dalinasi pyragėlio nuotrauka. Prierašas: „Visur turi būti balansas, todėl retkarčiais leidžiu sau pasilepinti gardžiu desertu.“ Ankstesnėj istorijoj herojė dalinosi, kaip ryte meditavo. Suprantame – jos diena ideali. Subalansuota.

Taip neplanuotai gavau pasitikrinti, kad tema aktuali, jei jau pirmoj atidarytoj istorijoj man į veidą šoka šis raktinis žodis – „balansas“. Tada sugalvoju, kad pasmalsausiu, kas slepiasi po grotažymėm #balancedlifestyle, #balancedlife. Didžioji dalis nuotraukų – su maistu arba su sportuojančiom merginom. Įdomu… Na, gerai, tokie vaizdai tiesiog yra instagramo arterinis kraujas ir dar negaliu iš to rengti disertacijos, bet kadangi šioje skiltyje rašau asmeniškai, pasidalinu: spėju, kad čia esama ryšio. Kad grotažymė #balansas ne veltui šiame kontekste.

Manau, kad burtažodis „balansas“ yra tapęs dar viena manipuliacijos priemone, kad nuolat jaustume kaltę ir vis ką nors gerintume. Kad blogiau jaustumėmės, pavyzdžiui, dėl savo kūno, ir daugiau pirktume. Iš pradžių karščiausia dieta ir revoliucinė sporto programa, tada pyragėlis – balanso doktrina tau leis save palepinti, nes buvai gera mergaitė! Nes #balansas. Ir aš neplanavau šiame tekste liesti dietų kultūros temos. Bet tekstas kartais žino geriau ir štai kur atsivedė. Į teritoriją, kurioje moterims siūloma leisti didžiąją gyvenimo dalį. Juk suvedus #balancedlife žvilgsnio kažkodėl neužpuolė žaismingos akimirkos su augintiniu, nerežisuota vakarienė pas draugus, skaitomos knygos fragmentai, žygio pajūriu vaizdai. Kažkaip… nesubalansuota?

Ar jūs suprantat, kaip patogu? Prisidengiant sušventintu žodžiu „balansas“, mums galima įsiūlyti nusipirkti VISKĄ? Čia truputį meditacijos, čia truputį kardio, čia truputį keto ketvirtadienio, čia truputį saldaus sekmadienio. Ar jau užsidėjai visas varneles? Manome, kad ne. Turime naujų idėjų, kurią sritį dabar turėtum tobulinti: dabar pradėk tobulai mąstyti ir išmanyk neuronų jungtis. Dar būtų gerai, kad pažintum savo nervų sistemą ir hormonus. O ar žinojai, kad smegenys save keičia? Nelik su senosiomis! Neatsipalaiduok.

Įsijaučiau. Bet man atrodo, kad po balanso skėčiu taip lengva sutempti visus savęs tobulinimo aspektus, kad tau neliktų vietos suabejoti – gal net nelyja? O gal tu taip panirusi į mikologijos tyrinėjimus, kad lietaus išvis nepastebi.

Rimbas moterims

„Kaip jums sekasi suderinti karjerą ir motinystę?“ – atrodo, kad redakcijose šiuo klausimu sienos ištapetuotos, kad tik nepamirštume jo užduoti įspūdingomis veiklomis užsiimančioms moterims. Jau seniai kalbama, kad vyrai tokį klausimą gauna retai. Komikė Tina Fey savo knygoje „Bossypants“ rašo, kad klausimas „Kaip viską suderini?“ yra pats nepagarbiausias. Fey teigia, kad klausiančiojo akyse visada blizga tylus kaltinimas: „Juk iš tikrųjų tai viską suknisi, ar ne?“ Peršasi hipotezė, kad balanso temos centre yra moterys.

Aistra vietoj vidurio kelio

Balansas yra ir nuobodu. Netikiu, kad Mirga Gražinytė-Tyla savo knygutėje turi įrašą „pasiekti balansą“. Apsilankius parodoje apie Marijos Gimbutienės darbus ir asmenybę tapo gana aišku: „balansas“ ten irgi nebuvo vedlys. Ją į priekį vedė aistra, tikėjimas, totalus atsidavimas. Jos dukroms trūko mamos. Tokia buvo kaina. Aišku, kad vaikams trūktų tėvų, šiems nebūtina būti pasaulinio garso mokslininkais. Daugelio gyvenime profesinė skiltis užima didžiausią diagramos dalį, bent jau laiko požiūriu. Todėl net matematiškai neįmanoma išgauti balanso, kad lygiom dalim dėmesio gautų profesinis, šeiminis, asmeninis, fizinis, emocinis, dvasinis, intelektualinis gyvenimai.

„Sutapo, kad moterys, kurias skaičiau, siūlė pamiršti balanso iliuziją. Jos rašė apie chaotišką pasaulio prigimtį, apie amžiną kaitą, apie aistrą.“

Kai ruošiausi šiai temai, skaičiau keletą žmonių, kurie jau iki manęs mąstė šiais klausimais. Taip turbūt tik sutapo, bet kai skaičiau vyrų mintis, net ir tie, kurie pradėjo nuo to, kad „balansas yra mitas“, tiesiog galiausiai pasiūlydavo sinonimą. Pavyzdžiui, harmonija. Man tai atrodo tas pats grėblys. Ta pati tobulybės kryptis.

Balansas yra pakaitalas žodžio „tobula“. Tobula pusiausvyra. 50 / 50. Pusę per pusę. Vidurio kelias. In ir jang. Kad ir kaip mėgstu daoizmą, tai tik simbolis. Be to, ne šiaip dvi jėgos in ir jang simbolyje pavaizduotos tekančios, nuolat pereinančios iš vienos į kitą. Pokytis yra vienintelis pažadas.

Netobulumo nuotykis

Sutapo, kad moterys, kurias skaičiau, siūlė pamiršti balanso iliuziją. Jos rašė apie chaotišką pasaulio prigimtį, apie amžiną kaitą, apie aistrą. Kanadietė rašytoja Danielle LaPorte savo pasisakymuose atkreipia dėmesį, kad balanso siekis verčia mus žongliruoti. Dėl to mes visada žingsniu gale. Ji siūlo rinktis aistrą ir prasmę. „Kai atsisakysite balanso banalybės ir gyvensite pilna koja (kartais pilnai produktyviai, kartais pilnai ramiai), pamatysite visą tą neišvengiamą netvarką kaip kažką gražesnio ir prasmingesnio – pilną viršūnių ir slėnių – kaip nuotykį.“ Ji gražiai piešia vaizdą, kaip kartais visą mėnesį valgo tik dribsnius, nes rašo knygą. Dažnai ji pridegina omletą, nes tuo metu į galvą jai ateina idėja, kurią nori užsirašyti. Arba tuo metu užsižaidžia su sūnumi.

Labai apsidžiaugiau, kai vėl neplanuotai, klausydamasi pokalbio su optimizmo tyrėja dr. Deepika Chopra, išgirdau, kad ir ji negali pakęsti sąvokos „balansas“. Taip, taip stipriai –negali pakęsti. Klinikinės psichologės teigimu, pažadas, kad balansas įmanomas, yra labai žalingas. Paplitęs teiginys, kad moterims daugiaveika (angl. multitasking) yra tokia sava, irgi prie to prisideda. Chopra grąžina į tikrovę: kai rūpinamės karjera, prarasim akimirkų su šeima. O kai skiriam laiką ir dėmesį artimiesiems, kai kurias karjeros galimybes gali tekti praleisti. O galbūt jūsų prioritetai ar aistros dar visai kitokie – draugai, gamta, hobiai. Visai nebūtina turėti tikslo viską suderinti ar visko turėti viename gyvenimo etape. Mitinė pažadėtoji balanso žemė mus pasmerkia amžinai kovai siekti kažko efemeriško.

„Klinikinės psichologės teigimu, pažadas, kad balansas įmanomas, yra labai žalingas. Paplitęs teiginys, kad moterims daugiaveika (angl. multitasking) yra tokia sava, irgi prie to prisideda.“

Elizabeth Gilbert, bestselerio „Valgyk. Melskis. Mylėk“ autorė, savo tinklarašty atkreipia dėmesį, kad gyvename planetoje, kuri sukasi tūkstančio mylių per valandą greičiu, ir mes visi esame judantys objektai, kurie nuolat sutinkam kitus judančius objektus nuolat kintančiame peizaže. Jaučiat? Nesukontroliuosi visko. Balansuok nebalansavęs. Kažkas kažkuriuo metu grius.

Tada kažkas pakils. Bet gali užtrukti tiek, kad #balancedlife geriausiu atveju tiks žymėti gyvenimo gale. O dabar eikim gelbėt svylančio omleto. Kažkas kita buvo daug įdomiau.

 

Ačiū, kad skaitai! Mielosios tikslas – kokybiškų, auginančių, pasaulėžiūrą plečiančių tekstų ir bendruomenės, kurioje gera tobulėti kartu, kūrimas. Labai norime atsilyginti kiekvienam autoriui, prisidėjusiam prie Mielosios, dalintis bei kurti toliau. Todėl Tavo indėlis mums labai svarbus. Prisidėk Tau priimtina suma: www.patreon.com/mieloji

Dalintis
  • Tekstas Tautė Bernotaitė